• صفحه نخست
 • درباره ما
  همه در دنیائی کوچک زندگی می کنیم . آرمان ها و اهدافی یگانه داریم و همگی برای دست یابی به آن تلاش می کنیم . دردها و شادی های یکسانی را تجربه کرده ایم و با چالش ها و مشکلاتی مشترک روبرو هستیم. بیائید دقایقی از ا ین دنیا سفر کنیم و به دنیای بهایی برویم . دنیائی که در دل دنیای ماست . ببینیم چگونه مفاهیم ، ارزش ها و عقاید ، زندگی و حیات ، خدمت و فعالیت در آن معنا می یابد و جلوه می کند و عالم بهائی چگونه و تا چه اندازه توانسته است با تلاش های مستمر، این نحوه حیات را در زندگی خویش و در تلاش برای خدمت و مساعدت به عالم انسانی جلوه بخشد و نمایان سازد. شما را به مشارکت در ساختن دنیائی متعالی تر و بهتر دعوت می کنیم . با ما در سایت...
  Stay
 • تماس با ما

  تماس

  Stay
 • بخش ها
 • فعالیت ها

تالار گفتگو(6) (بیانی از حضرت عبدالبهاء)

حضرت عبدالبهاء مي فرمايند قوله الاحلی :
تا مساوات تامّه بين ذکور و اناث در حقوق حاصل نشود عالم انسانی ترقّيات خارق العاده ننمايد. زنان يک رکن مهمّ از دو رکن عظيمند و اوّل مربّی و معلّم انسانی.... بايد نساء را تربيت کامل نمود تا به درجه رجال رسند، زنان هم همان تعليمات و امتيازات را بدست آرند تا هم چنانکه در حيات مشترک با رجالند در کمالات عالم انسانی نيز مشترک شوند و البتّه اشتراک در کمال از نتائج تساوی در حقوق است. عالم انسانی را دو بال است يک بال ذکور و يک بال اناث . بايد هر دو بال قوی باشد تا عالم انسانی پرواز کند. امّا تا يک بال قوی و يک بال ضعيف مرغ پرواز نکند ،حرکتش بطیء است. خداوند هر دو را بشر خلق کرده و در جميع قوا مشترک فرموده هيچ امتيازی نداده. چيزی که خداوند نداده، چگونه ما بدهيم؟ ما بايد تابع سياست الهی باشيم.

                                              مجموعه آثار مباركه : پيام ملكوت ص235 و236


مساوات : برابری ، مساوی بودن  تامَه : تمام ، کامل           ذکور، رجال : مردان        

اناث ،نساء : زنان            رکن : پایه ، اساس           حیات : زندگی

بطیء : کند ، آهسته      تابع : پیرو ، تبعیت کننده

چرا حقوق مردان وزنان با هم مساوی است ؟
زن و مرد در چه زمینه هائی باهم مشترک هستند ؟
نتایج تساوی حقوق زن و مرد چیست ؟
چگونه تساوی زن و مرد تحقق پیدا می کند ؟
چگونه می توانیم تابع سیاست الهی باشیم ؟
موانع تحقق تساوی حقوق زن ومرد راچه می بینید ؟

فعالیت ها: 

دیدگاه‌ها

مساوات تام بین زن و مرد را لطفا بیشتر توضیح دهید

در بیان مبارک آمده که برابری کامل و تمام بین حقوق زن و مرد باید ایجاد گر دد. شما چه برداشتی از این بیان دارید؟

باید بین تساوی در حقوق انسانی و اجتماعی با برابری وظایف فرق گذاشت

به اعتقاد من مساوات کامل یعنی حق یادگیری، انتخاب، انتقاد، اعتراض، و امثال اینها همه به طور مساوی برای دختر و پسر. بدینگونه بتدریج وظیفه مان را به نسبت زن بودن و مرد بودن مان در زندگی میآموزیم

جواب حضرت عبدالبها به این سوال در عین کوتاهی حقیقتا کاملترین جواب است : "خداوند هر دو را بشر خلق کرده و در جميع قوا مشترک فرموده هيچ امتيازی نداده. " خداوند زن و مرد را یکسان و مساوی و بصورت انسان خلق کرده است. پس چگونه می توان حقوق بخشی را نادیده گرفت؟

بنظر من مساوات تامه یعنی تمامی حقوق انسانی زن و مرد برابر باشد. بخاطر جنسیت، فردی بر دیگری برتری نداشته باشد.

قوانین ناعادلانه مربوط به دوران کودکی عالم بشری ، فرهنگ تسلط مرد برزن و تربیت بر این اساس از موانع تساوی زن ومرد هستند

ترقّيات خارقالعاده عالم انسانی
تا تساوي رعايت نشود عالم انساني پيشرفت خوبي نخواهد كرد

همه مخلوقات خداوند از دو جنس مونث و مذکر آفریده شده اند و هر دو نوع برای بقاء نسل خود نیازمند به دیگری میباشد, چگونه است که میتواند یکی از دیگری برتری داشته باشد . این حس برتری از دیر زمانیست که در نسل انسان وجود دارد و همین حس باعث تمامی جنگها , ظلمها و ... میشود . و در هر زمانی که انسان به این باور برسد که میان دو جنس هیچگونه برتری نسبت به دیگری وجود ندارد و به گونه ای دیگر این حس برابری مورد تایید همگان واقع گردد به خودی خود انسان راه رستگاری را هم خواهد یافت .

بنظر من مهمترین مانع تساوی زن و مرد، تفکر مردسالارانه در جوامع است. باید با تعلیم و تربیت کودکان این مورد را برطرف کرد. باید مردان را نیز در این مسیر همراه کرد.

به نظر من درست نیست که فردی فقط به دلیل جنسیتش از امتیازات یا حقوقی برخوردار شود. باید به زن و مرد با دید یکسان نگاه کرد و به هر دو به یک اندازه برای پیشرفت و ترقی فرصت داد تا با کمک هم به پیشرفت جامعه کمک کنند.

مردان در این مسیر (تساوی بین زن و مرد) چه می توانند انجام بدهند؟ آیا نقش مردها مهم است؟

این مردان بودن که این تفاوت را بوجود آوردن , و هر بار در تاریخ پیامبرانی برای هدایت مردم فرستاده شدند در زمان حضرت محمد از زنده بگور شدن دختران جلوگیری شد و حضرت بهاءالله یکی از فرامین الهی نیز که تساوی حقوق زن و مرد است را به گوش جهانیان رساند و دیری نخواهد گذشت که این امر الهی فراگیر خواهد شد.

نظر شما در باره این قسمت بیان مبارک چیست؟"...اشتراک در کمال از نتایج تساوی در حقوق است..."

هر زمان که انسان تساوی حقوق را به طور کامل قبول کرد میتوان گفت که حس برتری نیز فروکش کرده و در آن زمان است که زن و مرد در کنار هم با تبادل اندیشه برای تکامل بشریت در کنار هم گام خواهند برداشت

البته كه اگر تساوي صورت نگيرد كمالي هم وجود نخواهد داشت بلكه پيشرفت نسبي خواهد بود.براي به كمال رسيدن تساوي حقوق رجال و نسا هم يكي از بايد هاست.

آیا منظور این بیان این است که بر اثر تساوی در حقوق زن و مرد مشترکا به کمال می رسند؟

تا زن و مرد از حقوق یکسان در تعلیم و تربیت بر خوردار نشوید جگونه به کمالات مشترک دست یابند.قدم اول احقاق حقوق مسلویه ی زنان است که این تساوی را زنان خود باید باور نمایند.

نقش خانواده در اين مسير مهمتر و اساسي تر است.از هم اكنون مي توانيم كودكانمان را با باور تساوي زن و مرد تربيت كنيم و خودمان نيز در كنار آنها ياد گرفته و اجرا كنيم

از نتايج تساوي حقوق رجال و نسا رسيدن به كمال عالم انساني مي باشد.

مسلما خانواده به عنوان اولین واحد اجتماعی که هویت و بینش ما در ان شکل می گیرد موثر ترین مکان جهت اموزش و باور این تعلیم است .تا نسل فردا تبعیض جنسی را نپذیرند واز ذهن خارج کنند.در چنین فضایی ذکور واناث از فرصت های برابر بهره برده وامکان رشد و تعالی مشترک میسر و در نتیجه ترقی عالم انسانی را ممکن میسازد.

زمان عمل است وظیفه سنگین به دوش همه ماست تا اول در خانواده به شکل موثر به اموزش وباورهای مان به باروری نسل فردا بدون تبعیض جنسی پرداخته وبه آنها نکته به نکته تعالیم الهی رابه عمل نشان دهیم

اگر تساوي حقوق زن و مرد است، چرا در تركيب اعضاي بيت العدل اين تساوي برقرار نيست؟

افزودن دیدگاه جدید

امکانات

فعالیت ها

سایت دنیای بهائی